Tahta Kurusu İlaçlama

Dış görünüm itibarı ile altı bacaklı bir yapıya sahip ufak yapılı, karın kısmı vücuduna göre daha büyük karanlıkta aktivite gösteren canlılardır. Boyları 2.5 mm’dir. Tahta kuruları beslenmeden uzun yıllar yuvalarında yaşayabilirler. Bir başka özelliği ise yapı itibarı ile besin bulamasa dahi uzun yıllar yuva yaptıkları yerlerde yaşayabilmeleridir.  Tahta kuruları insanlar üzerinden kanla beslenirler. Tahta kuruları gözle görülemeyen yerlere yumurtaları bırakarak ürerler. Her batında yüzlerce yumurta bırakmaktadırlar. Hamam böcekleri gibi istilacı ve yayılmacı davranışlar sergilerler. Bu nedenle geç kalınmadan profesyonel müdahalede bulunmak yerinde olacaktır. Mücadele esnasında temizlik çok önemlidir. Tahtakurusu ile mücadelede kesin çözüm profesyonel mühendisler eşliğinde ilaçlama ile olmaktadır.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI
Tahtakurusu kan emerek beslendiği için ısırdığı bölgede fizyolojik rahatsızlık yanında başka bir konakçı üzerinden depoladığı kanı vücudumuza zerk edebilir. Ve varsa taşıdığı kandaki mikrobu vücudumuza bulaştırmış olur ki bu bizler için tehlikeli bir durum arz etmektedir. Tahtakurusu ısırığı insandan insana değişir. Özellikle vücudu hassas şahıslarda kanamalı kabartılar, ürtiker ve ödem şeklinde olaylar gözlemlenebilir. Bunun yanında kan emici özelliğine nedeni ile insan vücutlarında çıban şeklinde izler de çıkarabilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlara da sık sık rastlanılmaktadır. Tahta kuruları ile yapılan bireysel ve amatörce mücadeleler çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Bunun dışında da tahta kuruları öldürülmeleri halinde ve dışkı bıraktıklarında pis kokular yayarak yaşam alanlarımızı olumsuz hale getirirler.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ 

Tahtakurusu mücadelesi diğer tüm haşerelerde olduğu gibi profesyonel ve Sağlık Bakanlığından belgeli yasal firmalarla sağlanmalıdır. Amatör yaklaşımlarda, kullanılan ilaç dozu miktarı hatalı uygulandığından ve böceğin bağışıklık sistemini etkileyeceğinden dolayı çoğalmasını ve daha sonraki müdahalelerde sonuç alınmasını zorlaştıracaktır.
Tahtakurusu insan sağlığı yanında evlerdeki eşyalarımıza da zarar verebilir. Kullanılan nitelikli ve kaliteli ilaçlar sayesinde, aynı zamanda yerinde yapılan olumlu müdahalelerle kesin sonuç alınabilir.
Tahtakurusu ile mücadele etmek çok önemli ve zordur. Tahtakurusu haşere ilaçlamada en etkili ve kalıcı çözüm, profesyonel firmalar ile irtibat sağlamakla olacaktır.

TAHTAKURUSU İLE İLGİLİ AKLIMIZA GELEN SORULAR?  

1- TAHTAKURUSU NE İLE BESLENİR?
Tahtakuruları konukçusundan kan emerek beslenir. Kendi cüssesinin 4 – 5 katı büyüklüğünde kan emmektedirler.  

2- TAHTAKURUSU NERELERDE YAŞAR? 

Tahtakuruları insan, hayvan ve kısaca canlıların yaşadığı her ortamda faaliyet gösterirler. Özellikle evlerimizde yatak aralarında, içlerinde, parke aralıklarında, evin çatlaklarında ve elbiselerde barınırlar.

3- TAHTAKURUSU EVİMİZE NEREDEN BULAŞIR?
Tahtakurusu evlerimize kuş, köpek, kedi vb.. evcil hayvanlarla gelerek konaklamaya başlarlar. Yine evlerimize aldığımız yeni eşyalarla birlikte bulaşabilir. Çabuk üreyebilmeleri sayesinde evlerimizi kısa sürede istila edebilirler.

4- TAHTAKURUSU İNSANLARDA HASTALIK YAPAR MI?

Tahtakuruları kesinlikle insanlarda hastalık yapar. Diğer konukçusundan aldığı mikrop, virüs vb.. mikroorganizmaları yeni konakçısına bulaştırır.    

5- TAHTAKURUSUNUN NE GİBİ ZARARLARI OLABİLİR ?

Tahtakurusu insanlara mikrop, virüs bulaştırmalarının yanı sıra, ısırdıkları yerlerde kabarma, kaşıntı ve kızarmalar gözlemlenir. İnsanları geceleri uyutmadıkları gibi güne huzursuz ve keyifsiz başlamalarına neden olurlar.    

Mail Adresimiz

Yol Tarifi Al !

Email

Get Direction

to top