Karınca İlaçlama

Karınca ilaçlama profesyonel yardım gerektiren bir iştir. Bu nedenle karıncalar ile mücadele etmeden önce anatomilerini ve yaşam alanlarını iyi bilmek gerekir. Karıncalar sosyal yaşam sürdüren canlı türlerindendir. Koloniler halinde toprak altında yaşarlar. Karınca kolonisi içerisinde her bir bireyin kendine özgü görevi bulunur ve bu görev eksiksizce yapılır. Esasen önemli olan burada koloninin devamlılığının sağlanmasıdır. Koloni üyeleri besinlerini üretirken yavrularını takip eder. Koloniyi korur ve gerekirse savaşmaktan çekinmezler. En yakın akrabaları termitlerdir. Termitler hakkında detaylı bilgilere haşereler sayfasından ulaşabilirsiniz. Acil durumlar hakkında bilgi almak veya ücretsiz danışmanlık için 0543 507 1010 nolu telefondan destek alabilirsiniz.

Karınca iğnelerinde formikasit bulunan bir zehir vardır. Bu yüzden bazı karıncaların sokmalarından sonra şiddetli ağrı hissedilir. Hassas ciltlerde de alerjiye neden oldukları gözlemlenmektedir. Özellikle alerjik durumlarda karıncaların varlığının göz önünde bulundurulması önemlidir. Bu yüzden karınca ilaçlama yapılırken kontakt etkili insektisitlerin kullanılması doğru olacaktır. (Karınca Hymenoptera Takımının, Formicidae üyesidir)

Karıncalar yiyecek bulduğunda özel bir koku salgılar. Diğer karıncalar da bu kokuyu takip ederek yiyeceğe ulaşır. Yiyecek kaynağının büyüklüğüne göre gelen her karınca bu koku bırakacağından kolonideki karıncalar tarafından adeta istila edilmiş olur. Aşağıda buna örnek bir video da yayınladık. Dilerseniz bakabilirsiniz. 

Mücadele için genel olarak 2 yol bulunur. Birincisi alınacak kültürel önlemler, diğeri ise kimyasal mücadele şeklindedir. Özellikle karınca mücadelesinde kimyasal çözüm en son denenmesi gereken yoldur. Kimyasal mücadele için de daha önce bahsettiğimiz gibi profesyonel yardım şarttır. Fizibilite çalışması yapıldıktan sonra uygulama yapılır. 

Kültürel mücadele olarak bulunduğunuz ortamın temiz tutulması, duvar çatlak, yarık vb.. yerlerin uygun malzeme ile kapatılması çok önemlidir. Bu şekilde de önünü alamıyorsanız profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Bu tarz durumlarda ekiplerimiz gerekli keşfi yaptıktan sonra mühendislerimizin yönlendirmesi ile uygun ilacı, uygun dozda kullanarak uygulama yapılır. Genelde tek seferde çözüme ulaşılır. Ancak yoğun ve bağışıklık geliştirmiş kolonilerde uygulama sayısı artabilir. Randevu almak için tıklayınız. Acil durumlar için 0543 507 1010 nolu telefondan destek alabilirsiniz.

Not: Evinizde temizlik kimyasal kullanımını minimum tutmanızı tavsiye ederiz. 


Karınca Video
to top